kontakt    strona główna    katalog firm    wpis do katalogu   informacje

 
 

 

Projektując nawierzchnie, mamy do wyboru ogromną gamę materiałów. Częstym rozwiązaniem jest pokrywanie całych obszarów nieprzepuszczalną nawierzchnią. Czy jesteśmy skazani na tego typu materiały? Otóż nie, okazuje się, że obecnie są na rynku materiały, które nie tylko zapewniają prawie stuprocentową przepuszczalność wody, ale też mają inne niezaprzeczalne atuty wobec tradycyjnych rozwiązań. Są to ażurowe kratki z tworzywa, jak też panele - „plastry miodu”. Stosując te materiały możemy uzyskać nawierzchnię odporną na użytkowanie nawet ciężkiego sprzętu, a jednocześnie wizualnie w pełni naturalną – zieloną murawę lub nawierzchnię żwirową nie ulegająca odkształcaniu. Po takiej nawierzchni żwirowej możemy chodzić nawet na szpilkach lub jeździć rowerem. Korzyści ekonomiczne, gdy weźmiemy pod uwagę ich zalety, są też nietrudne do zauważenia.

Zalety paneli z tworzyw sztucznych:

-    prawie całkowita przepuszczalność wody, są to powierzchnie biologicznie czynne

-    brak potrzeby projektowania odwodnienia czy drenażu

-    łatwość układania (lekkie, system zatrzasków)

-    niskie koszty transportu

-    wspaniały naturalny efekt końcowy

 

 
Na tle wszystkich wyrobów na tym rynku wyróżniają się naszym zdaniem kratki Inovgreen oraz panele COREgravel.

Jak zapewnia producent, kratka trawnikowa Inovgreen to najmocniejszy a zarazem najbardziej popularny produkt tego typu w krajach Unii Europejskiej. Kratownica z tej serii to produkt bardzo wytrzymały, niesamowicie elastyczny a co za tym idzie kompletnie niełamliwy, idealny pod inwestycje publiczne na których przewidziane jest przenoszenie największych obciążeń. Kratki trawnikowe z tej serii to produkt uniwersalny nadający się pod wypełnienie żwirem lub grysem jak i trawą. Jest to efekt tego, iż są produkowane z najlepszych materiałów, aglomeratów bez domieszek. Dodajmy, iż na rynku jest bardzo dużo tego typu produktów, ale jakieś 80% produktów jest z regranulatów, dających w efekcie produkt sztywny i łamliwy.

Ekologiczy panel COREgravel jest natomiast podstawą bezproblemowego użytkowania nawierzchni żwirowej lub grysowej dla wszystkich rodzajów obciążenia bez strat na sile i wytrzymałości. Coregravel idealnie wkomponowuje się w naturalną architekturę krajobrazu.

Cóż, produkt idealny? Być może, trudno się oprzeć takiej przekonywującej argumentacji. Środowisko i nasz krajobraz może tylko zyskać dzięki stosowaniu takich materiałów. Pamiętajmy, że nieprzepuszczalne, utwardzone powierzchnie - to także koszt środowiskowy - łatwiej o powodzie i susze przy powszechnym ich stosowaniu. Czy więc kratki Inovgreen oraz panele COREgravel zmieniają świat na lepszy i bezpieczniejszy?  Tak, kratka po kratce...

mk

 

 

 

katalog firm | wpis do katalogu | newsroom | reklama u nas | kontakt | chcesz mieć ogród?